Jak zaoszczędzić na podróżowaniu – przydatne wskazówki

lazurowe wybrzeże menton

O podróżach marzy prawdopodobnie każdy. I choć panuje powszechne przekonanie, że możliwość zwiedzania świata jest zarezerwowana wyłącznie dla osób zamożnych, istnieje wiele sposobów pozwalających na istotne zredukowanie kosztów podróży. Sporo oszczędzić można praktycznie na wszystkim – zaczynając od transportu, poprzez zakwaterowanie, jedzenie i na atrakcjach skończywszy. Jak zaplanować wyjazd tak, by nie zrujnować przy okazji domowego budżetu?

Zobacz także: Czy Dubaj jest tylko dla bogaczy?

#1 Transport

Nie da się ukryć, że transport jest z reguły jedną z najbardziej znaczących pozycji kosztowych w budżecie każdego wyjazdu. Szczególnie, jeśli wybieramy się do krajów azjatyckich, uchodzących za stosunkowo niedrogie – o ile na miejscu wydamy niewiele, o tyle za bilet przyjdzie nam zapłacić 1 500 – 2 000 zł. Mając na uwadze powyższe, warto na bieżąco śledzić ceny biletów na interesujących nas trasach i wyczekiwać promocji. Najdrożej bywa zwykle w sezonie, aczkolwiek i w okresie największego zainteresowania wyjazdami można natrafić na ciekawe oferty promocyjne.

Na chybił trafił

Zdecydowanie najwięcej oszczędzą ci, którzy nie planują wyjazdu w konkretne miejsce, tylko kierunek wybierają na podstawie cen biletów. Wystarczy wybrać lotnisko lub lotniska, z których chcielibyśmy skorzystać i przeszukiwać wszystkie dostępne opcje po cenach biletów. Może się zdarzyć, że za lot w ciepłe miejsce w Europie w dwie strony zapłacimy zaledwie kilka czy kilkanaście złotych!

W grupie raźniej

Oczywiście nie tylko lot wchodzi w grę. Do miejsca docelowego można dojechać również samochodem, pociągiem czy autokarem. Decydując się na podróż autobusem, poszukajmy promocji w podobny sposób, jak to robimy podczas poszukiwania lotów. W przypadku pociągów może być trudniej o promocję, aczkolwiek ceny biletów nie zawsze muszą być wysokie. Stawiając na samochód, koniecznie namówmy na wspólny wyjazd znajomych. Rozkładając koszty na kilku pasażerów naprawdę niemało zaoszczędzimy. Czy da się jeszcze taniej? Oczywiście! Wystarczy rozważyć podróż autostopem.

piekne miejsca w dubaju

#2 Nocleg

Najłatwiejszy sposób na organizację noclegu to zwykle hotel. Jednak, jak można przypuszczać, nie jest to szczególnie ekonomiczne rozwiązanie. Rozsądniej będzie postawić na pensjonat, B&B czy hostel. Dużym zainteresowaniem cieszą się w ostatnich latach również prywatne mieszkania, apartamenty i domy, które można wynajmować na dni – wystarczy zajrzeć chociażby na stronę niezwykle popularnego serwisu Airbnb. Wynajęcie apartamentu jest korzystnym rozwiązaniem szczególnie w przypadku podróży w gronie rodziny czy znajomych.

Całkowite cięcie po kosztach

Wybierając się na wycieczkę w miejsce, gdzie warunki pogodowe są sprzyjające można również rozważyć camping czy namiot. Opcja ta sprawdza się doskonale szczególnie w droższych lokalizacjach (np. Skandynawia czy USA). Ciekawą propozycją może być również couchsurfing pozwalający na wręcz darmowe zakwaterowanie oraz spanie “w podróży” – czyli oszczędzanie na noclegach poprzez zakup biletów na nocny pociąg czy lot.

Zniżki, kupony, programy lojalnościowe

Większość z nas mimo wszystko ceni sobie podczas urlopu wygodę i decyduje się na zarezerwowanie niedrogiego i jednocześnie dobrze zlokalizowanego hotelu czy pensjonatu o dogodnym standardzie. Jak zaoszczędzić na rezerwacji? Pomijając kwestie związane z terminem i długością pobytu, które niewątpliwie wpływają na finalną cenę, warto poszukać innych sposobów na oszczędności. Jakich? Chociażby zniżek i kuponów rabatowych akceptowanych przez serwisy rezerwacyjne. Na rynku dostępne są karty kredytowe i debetowe oferujące cashback czy też kilkuprocentowe zniżki w serwisach takich jak np. Booking.com Dokonując rezerwacji dla dwóch czy kilku osób będziemy mogli dzięki temu oszczędzić nawet kilkaset złotych!

al fizayah beach

#3 Zwiedzanie

Będąc już na miejscu szybko się zorientujemy, że bilety na okoliczne atrakcje mogą być naprawdę kosztowne. Szczególnie, jeśli wybierzemy się do jednej z europejskich stolic. Każde wejście do galerii, muzeum czy wjazd na taras widokowy kosztować nas będą z reguły kilka/kilkanaście euro. Jeśli podsumujemy koszty wszystkich wejściówek może nam się z tego uzbierać bardzo znacząca kwota. Jak zredukować ją do minimum?

Wylegitymuj się

Często w określone dni tygodnia wejściówki do wielu obiektów są zupełnie darmowe. Podobnymi przywilejami bardzo często nagradzani są przedstawiciele określonych branż – np. ludzie pracujący w kulturze, a także studenci. Legitymacja studencka otwiera wiele drzwi, a w najgorszym przypadku zapewnia niemały rabat. Sprawdźmy to przed wyjazdem, by niepotrzebnie nie przepłacać.

Lokalne karty turystyczne

Dobrym pomysłem może być również zakup lokalnych kart turystycznych (np. w Oslo czy Rzymie)  czy też pakietów biletów uprawniających do odwiedzenia kilku atrakcji (np. w Londynie). Wybierając się na wycieczkę większym gronem, upewnijmy się, czy nie możemy liczyć na dodatkową zniżkę dla grupy. Jeśli budżet jest naprawdę mocno ograniczony, zawsze możemy postawić na tzw. free walking toury, które z roku na rok cieszą się rosnącą popularnością.

zamek nicea

#4 Jedzenie

Restauracje i bary w atrakcyjnych lokalizacjach wprawdzie kuszą turystów, jednak z reguły nie oferują jakości adekwatnej do ceny. Zdecydowanie bardziej rozsądnym działaniem będzie podążanie śladem lokalnych mieszkańców i stołowanie się w miejscach, które również oni wybierają. W ten sposób nie tylko sporo zaoszczędzimy, ale dodatkowo spróbujemy dobrej lokalnej kuchni. Niemało zaoszczędzimy również na tzw. happy hours (np. w Mediolanie), a także na rezygnacji ze śniadań w hotelu. Przygotowując posiłki we własnym zakresie, oszczędzimy nawet kilkadziesiąt złotych dziennie.

makaron mediolan

#5 Pakowanie

Pakując się na jakikolwiek wyjazd warto ograniczyć się jedynie do najpotrzebniejszych rzeczy. Każdy dodatkowy kilogram może nas bowiem słono kosztować. Wszystko zależy od tego, gdzie się wybieramy i z jaką linią lotniczą zamierzamy podróżować. Dobrze jest też zabrać ze sobą power bank, ładowarkę, przejściówki, kosmetyki i podstawowe leki. Zapominając o takich rzeczach skazujemy się na konieczność ich zakupu na miejscu.

Z pewnością nie będziemy mieli czasu, żeby szukać odpowiedniej oferty, dlatego kupimy wszystkie zapomniane rzeczy w pierwszym lepszym sklepie. Jak można się domyślać, może się to skończyć ponadprzeciętnie wysokim rachunkiem. Nigdy zatem nie zostawiajmy pakowania na ostatnią chwilę. Przygotujmy listę i dwukrotnie upewnijmy się, że wszystko spakowaliśmy.

ogród egzotyczny eze

#Wspomóż się aplikacjami

Stosując się do powyższych wskazówek, oszczędzimy naprawdę sporo pieniędzy i tym samym zdołamy sami siebie przekonać, że podróżowanie naprawdę nie musi być kosztowne. Jako, że pamiętanie o wszystkim nie jest wcale łatwe, warto wspomagać się dobrymi aplikacjami. I tak w sprawnym poruszaniu się po mieście pomoże MapsMe, w wyborze najlepszego obiektu noclegowego HotelsCombined, dobrej restauracji Tripadvisor, zaś w pakowaniu Pack Point. Dzięki nim zarówno planowanie wakacji jak i samo podróżowanie staje się o wiele prostsze.

Autorką wpisu jest Natalia Olszewska, redaktorka bloga ikalkulator.pl