Czy warto usuwać pieprzyki? Jak wygląda usuwanie pieprzyków?

usuwanie pieprzyków kielce

Nigdy nie myślałam o tym aby usuwać swoje pieprzyki, nawet nie wiedziałam, że tak się robi. Jednak będąc dwa razy u mojego lekarza rodzinnego, dowiedziałam się, że mój pieprzyk na plecach wygląda podejrzanie i żeby go lepiej usunąć. Nie powiem, bo trochę się przeraziłam, w końcu każdego raczej przeraża leżenie na stole ze świadomością, że zaraz chirurg wytnie nam kawałek ciała. Był to pieprzyk o średnicy około 1 cm, o strukturze wypukłej. Nie był on duży, ale dosyć problematyczny. Zaczęłam się zagłębiać w temat usuwania pieprzyków i jeszcze bardziej się przestraszyłam. Jak to zwykle bywa w internecie, każda wasza dolegliwość oznacza od razu raka. Natomiast warto mieć świadomość, czym jest czerniak. Jest to najzłośliwszy nowotwór skóry, który daje szybkie przerzuty. 

W moim przypadku w końcu nastał ten dzień, że zdecydowałam się pójść do prywatnej kliniki i usunąć mojego pieprzyka. Poszłam, aby usunąć 1 a w efekcie usunięto mi ich aż 13!

Ile kosztuje usuwanie pieprzyków? W moim przypadku, w prywatnej klinice za usunięcie 13 pieprzyków zapłaciłam 500 zł. 

Czy warto usuwać pieprzyki?

Moim zdaniem warto, jeśli pieprzyki wyglądają podejrzanie lub są w miejscu o które coś zahacza. Ja swojego pieprzyka na plecach musiałam zaklejać plastrem podczas wakacji, gdy nosiłam kostium czy wycięte bluzki. Nie wolno narażać pieprzyków na promieniowanie słoneczne!

Jak wygląda usuwanie pieprzyków?

Moje 13 pieprzyków zostało usunięte przez chirurga dwoma metodami. Te które wyglądają groźnie i/lub są większe usuwa się chirurgicznie. 

  • chirurgiczne usuwanie pieprzyków

Jeden mój największy pieprzyk na plecach został usunięty chirurgicznie. Polegało to na tym, że leżąc na stole, zostało mi wstrzyknięte znieczulenie miejscowe, a następnie chirurg zaczął wycinać znamię. Wszystko trwało parę minut. A ja momentami czułam lekkie ukłucie. To nie jest tak, że podczas wycinania nic nie czujecie, ale na pewno nie jest to ból. Następnie wycięty pieprzyk został zapakowany i wysłany do badania histopatologicznego, a mnie założono szwy. Na zdjęcie szwów byłam umówiona za tydzień. Czy zdejmowanie szwów boli? Jeśli dobrze się to robi to nie :). Jak się okazało później, mój pieprzyk nie był złośliwy. 

  • laserowe usuwanie pieprzyków

Po wycięciu pieprzyka, chirurg zaproponował, że może mi usunąć laserowo pozostałe wypukłe pieprzyki, ale już o wiele mniejsze. Niestety, ale to bolało. Mimo, że usuwanie jednego pieprzyka trwa kilka sekund to i tak jest uczucie kłucia, takie jak podczas depilacji laserowej. 

Czy po usuwaniu pieprzyków zostają blizny?

Czytałam, że po usuwaniu laserowym nie ma blizn, a po chirurgicznym są. U mnie w obu przypadkach są blizny. Po laserowym usuwaniu są jedynie mało widoczne, ponieważ pieprzyki były małe. 

czy warto usuwać pieprzyki