10 najczęściej zadawanych pytań na rozmowie rekrutacyjnej + przykładowe odpowiedzi

najczesciej zadawane pytania na rozmowie o prace

Od początku tego roku przeszłam wiele rozmów kwalifikacyjnych. Dzięki temu rozmowy o prace przestały być dla mnie czymś stresującym, a także zdobyłam doświadczenie i wiem jak odpowiadać na tego typu pytania. Moimi doświadczeniami chciałabym się z Wami podzielić w tym wpisie. 

Najczęściej zadawane pytania na rozmowie rekrutacyjnej

Najważniejsze to przyjście na rozmowę o pracę przygotowanym. Nie mówię tu o wykuciu na blachę gotowych odpowiedzi, ale warto wcześniej przygotować co pokrótce chce się powiedzieć. I takim najważniejszym pytaniem, do którego powinniśmy się przygotować jest to:

1. „Proszę nam coś o sobie powiedzieć”

Rekrutera nie interesuje ile mamy lat i skąd pochodzimy. Warto skupić się na najważniejszych aspektach. Ja zawsze zaczynam od tego jakie mam wykształcenie, opowiadam jakie zajmowałam ostatnie stanowisko i czym się zajmowałam. Oprócz tego opowiadam o swoich mocnych stronach i ważne żeby nie było to tylko wymienianie zalet tylko szersza wypowiedź. Na koniec mówię czym się zajmuję w wolnych chwilach. Moje hobby to blog i muszę przyznać, że to bardzo ciekawi rekruterów. Chcą abym im więcej o tym powiedziała, zadają różne pytania a nawet zaglądają i chwalą mojego bloga. Uważam, że warto wspomnieć o takim hobby o którym możecie się więcej wypowiedzieć. Mówienie o swoim zainteresowaniu np. „sport” i mając na myśli  oglądanie meczy tylko podczas mistrzostw świata odpada na wstępie. 

typowe pytania na rozmowie rekrutacyjnej

2. „Co Pan/i wie o naszej firmie”

To pytanie sprawia, że jednak warto się wcześniej przygotować. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć jaki jest profil firmy do której aplikujemy. Zajrzyjcie na stronę internetową danej firmy i poczytajcie czym się zajmuje firma. Wystarczy w dwóch zdaniach odpowiedzieć. 

3. „Dlaczego chce Pan/i pracować w naszej firmie”

Ja zawsze odpowiadam zgodnie z prawdą. Np. że ogłoszenie mnie zaciekawiło, ta praca wydaje mi się interesująca, nawiązuje do moich zainteresowań oraz wykonywałam poprzednio podobną pracę. Chcę się rozwijać w tym obszarze i dzięki temu stanowisku zdobędę nowe doświadczenie. Jeśli firma cechuje się dobrą reputacją można o tym wspomnieć, że chcecie pracować w miejscu, które cieszy się dobrą opinią. 

4. „Czy wie Pan/i na jakie stanowisko aplikuje i jakie są obowiązki”

Jak się okazało na jednej z moich rozmów rekrutacyjnych, wiele osób nie wie na jakie stanowisko aplikuje. Ja zawsze wiem, bo nie wyobrażam sobie inaczej. Także oprócz stanowiska o jakie się ubiegamy warto przeczytać jakie obowiązki na nas czekają. Ja zawsze po telefonicznym zaproszeniu mnie na rozmowę, szukam ogłoszenia na które aplikowałam i czytam raz jeszcze jakie są oczekiwania wobec kandydata. Jeśli wysyłamy wiele CV, to logiczne, że nie wszystko zapamiętamy.

5. „Jakie są Pana/i oczekiwania finansowe”

To pytanie to klasyk, ale nie bójmy się go. Warto wcześniej zrobić research i dowiedzieć się ile średnio zarabia się na tym stanowisku. Lepiej powiedzieć trochę więcej, aby móc negocjować. Ale też nie warto mieć zbyt wygórowanych oczekiwań, tym bardziej jeśli nie mamy doświadczenia na konkretnym stanowisku, bo zostaniemy od razu skreśleni. 

pytania i odpowiedzi na rozmowie o prace

6. „Dlaczego powinniśmy Pana/ią wybrać”

Musisz udowodnić rekruterowi, że jesteś najlepszym kandydatem, ale jak to zrobić? A no tak, że musisz opowiedzieć o swoim doświadczeniu, które przyda się na danym stanowisku. Podeprzyj to przykładem. Tak jest najlepiej. 

7. „Dlaczego nie pracuje Pan/i na poprzednim stanowisku”

Rekruter musi chce się dowiedzieć, czy to Ty nawaliłeś czy pracodawca. Pod żadnym pozorem nie narzekaj na byłego szefa! W moim przypadku trzy prace, w których dotychczas pracowałam zakończyły się z żadnego wielkiego powodu. Nie było żadnej afery ani nie nawaliłam jako pracownik. Spokojnie na rozmowie o pracę mówię prawdę i nie czuję się z tym źle. Można odpowiedzieć, że np. zaproponowano Wam niekorzystne dla Was warunki, czy że nie mogliście się rozwijać. 

8. „Co Pana/ią motywuje do pracy”

Każdego motywuje coś innego, większość pewnie kasa, ale jak ładnie to ująć? Mnie na przykład motywuje uznanie w pracy, pochwała przełożonego, to że mogę się rozwijać w pracy, praca z kompetentnymi ludźmi, zgrany zespół współpracowników, stabilne zatrudnienie, jasne warunki zatrudnienia, terminowość wypłat.

9. „Jakie są Pana/i mocne i słabe strony”

Jeśli chodzi o zalety, to warto wspomnieć o takich, które przydadzą się na danym stanowisku. Natomiast wady można podać nie adekwatne do stanowiska. A najlepiej będzie powiedzieć taką słabą stronę, która z drugiej strony jest zaletą. Najważniejsze jest aby w tym pytaniu rozwinąć te cechy, o których mówimy. 

10. Pytania do konkretnego stanowiska np. znajomość excela, języka, programowania itd. 

Musicie mieć świadomość, że konkretne umiejętności wymagane w ogłoszeniu będą weryfikowane na rozmowie rekrutacyjnej, nawet jeśli nie na pierwszym etapie to na drugim na pewno.