Wszystko o moim kocie brytyjskim. Aktualizacja luty 2021

jak wyglada kot brytyjski

Jeśli ktoś obserwuje mojego instagrama (@bypaulifestyle) to na pewno wie, że jestem kociarą i mam swojego kota rasy brytyjskiej. Właśnie niemu i ogólnie kotom zostanie poświęcony ten wpis. Jeśli jesteście ciekawi jaka jest ta rasa, ile kosztuje i jak wybrać dobrą hodowlę to czytajcie dalszą część wpisu. 

Kot brytyjski

Kot brytyjski jest największym krótkowłosym kotem. Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii, ale jej korzenie tak naprawdę sięgają Egiptu. Brytyjczyki posiadają silną budowę ciała oraz krótkie i silne łapy. Osobniki dorosłe ważą od 4 do 9 kg. Mój kociak występuję w niebieskim umaszczeniu i jest to najpopularniejszy kolor tej rasy. Kot brytyjski żyje około 10-20 lat. 

Zachowanie kotów brytyjskich

Koty brytyjskie mają zrównoważony charakter. Są pogodne i inteligentne. Moim zdaniem ta rasa szybko się aklimatyzuje w nowym miejscu, ponieważ nasz kocurek od razu chodził po domku, spał blisko mnie i prawie w ogóle się nie bał. Szybko zaczął się bawić i jeść. Miałam kiedyś kota perskiego i w porównaniu z kotem brytyjskim w ogóle nie miauczał. Mój brytyjczyk bardzo, ale to bardzo lubi miauczeć. Dodatkowo na początku, gdy kocurek był młodszy bardzo lubił być przy mnie i się przytulać. Obecnie woli trzymać się na dystans, chyba naprawdę dorasta 😀 

3 miesieczny kot brytyjski

Imię, wiek i waga mojego kota brytyjskiego

Mój kocur brytyjski ma na imię Jasper, takie nadano mu jeszcze w hodowli. Był z miotu J, więc imię zaczyna się na tę literę, a my nie chcieliśmy zmieniać. Jasper obecnie ma 9 miesięcy i waży około 4 kg. 

śmieszny kot brytyjski

ile waży kot brytyjski

Hodowla kotów brytyjskich

Najważniejszą sprawą, o jakiej należy pamiętać, decydując się na posiadanie kota, jest wybór hodowli. Niestety roi się od pseudo hodowli, miejsc, które oferują w sprzedaży koty źle traktowane, nieprawdziwe koty brytyjskie, sprzedając je wcześniej niż 13 tydzień życia kotka. Długo spędziłam przed komputerem w poszukiwaniu sprawdzonej hodowli. W moim województwie znalazłam dwie, które mogę polecić. Jeśli szukacie sprawdzonej hodowli ze Świętokrzyskiego, odezwijcie się na e-mail to podam namiary. 

O czym należy pamiętać kupując kota z hodowli

 1. Należy sprawdzić, czy wybrana przez nas hodowla należy do Polskiej Federacji Felinologicznej (FPL). Kot rasowy posiada rodowód, nie ma innej opcji. 
 2. Zrobić research na temat danej hodowli, przeczytać opinie itp. Hodowla powinna zajmować się tylko jedną rasą, czasem dwoma. 
 3. Jechać osobiście do wybranej hodowli, żeby porozmawiać z hodowcą i zobaczyć, w jakich warunkach przechowywane są kociaki oraz czy nie są wypuszczane z hodowli przed 13 tygodniem życia. 
 4. Przeanalizuj książeczkę zdrowia kota, sprawdź, czy jest on zaszczepiony i odrobaczony
 5. Podpisz umowę

ładny kot brytyjski

Cena kota brytyjskiego

Nie lubię rozmawiać o tym, ile kosztuje dane zwierze, dla mnie nie jest to rzecz, aby za nią płacić, ale co zrobić.  Koszt kota brytyjskiego waha się od 1500 do 2500 zł w zależności od hodowli czy wieku kota. 

śpiący kot brytyjski

Czym karmić kota brytyjskiego

W karmieniu kota najważniejsze jest, żeby pamiętać o tym, że jest to zwierze mięsożerne. Ja swojego zwierzaka karmię wysokomięsnymi puszkami, suchą karmą bez zbóż i z jak największą ilością mięsa oraz trzy razy w tygodniu podaję surowe mięso z kurczaka, indyka czy wołowiny. Do picia podaję przegotowaną wodę. Pokarm zamawiam ze strony zooplus, ceny są przystępne i jest tam szeroki wybór odpowiedniego jedzenia. W marketach niestety nie znajdziemy dobrego jakościowo jedzenia dla zwierząt. Popularne firmy takie jak whiskas, kitekat czy royal canin zawierają śladowe ilości mięsa, cała reszta to niepotrzebne zupełnie składniki. Sama polecam jedne z najlepszych karm, czyli orijen, acana, optimanova, purizon (nie mylić z puriną), ferringa czy mac’s. 

duży kot brytyjski

Jakie zabawki kupić dla kota

W mojej wyprawce dla kota nie mogło zabraknąć oczywiście zabawek. Z kotami, zwłaszcza małymi trzeba się dużo bawić. Nie powinno się bawić rękami bądź nogami! Przecież nie chcemy, żeby nasz pupil uważał nasze kończyny jako zabawkę i polował czy gryzł je znienacka, prawda? Strasznie to wygląda, gdy niektóre osoby mają ślady po „zabawie” z kotem. Jakie więc są najlepsze zabawki dla  kota

 • małe piłeczki
 • szmaciane myszki
 • wędki dla kotów
 • piórka
 • wszystko, co szeleszczące
 • pudełka kartonowe
 • zakrętki od butelki
 • długopisy
 • kulka zrobiona z folii spożywczej
 • drapak

Jak widać, nie trzeba od razu kupować masy zabawek, można je wykonać samemu, a kot i tak będzie szczęśliwy 🙂 

Dla osób, które planują zakup kota, proponuję przeczytać książkę „Jak zrozumieć kota”. Wszystko jasno napisane od podstaw.  Książka zawiera 164 najważniejszych pytań i odpowiedzi. 

śmieszny kot brytyjski

Aktualizacja luty 2021:

Wiele z Was pisze nadal do mnie wiadomości, abym poleciła hodowlę z Kielc lub okolic, dlatego postanowiłam dodać tę aktualizację.

Mojego kota brytyjskiego już z nami nie ma. Mieliśmy go 1,5 roku i nagle zachorował na śmiertelną chorobę FIP. Dwa miesiące walczyliśmy o kotka, aż niestety musieliśmy się z nim pożegnać. Zdecydowałam więc, że nie będę polecać hodowli.

Aktualnie mam prawie rocznego kotka dachowca 🙂