Czy warto lecieć do Omanu? Moje wakacje z Itaką w Omanie – Salalah. Dużo pytań i wskazówek

Dziś trochę słów o moich wakacjach w Omanie, na które poleciałam w grudniu 2017 roku. W tym wpisie chciałam zebrać odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące wakacji w Omanie. Ja byłam w miejscowości Salalah (swoją drogą świetna nazwa miasta) i skupię się tylko na wyjeździe z biurem podróży. Jeśli zastanawiacie się czy warto lecieć do Omanu na wakacje, ten wpis na pewno wam ułatwi podjęcie decyzji. 🙂 

Czy w Omanie jest bezpiecznie?

Pewnie większość z Was nie wie, ale Oman jest jednym z najbezpieczniejszych państw świata. Jest to kraj bardzo przyjazny, jednak należy pamiętać, że niewielu tam turystów, więc nadal możemy się spotkać z podejrzliwymi spojrzeniami. 😀 

Ile trwa lot do Omanu?

Loty oferowane przez Itakę są niestety z międzylądowaniem na Cyprze lub w Turcji. Postój na tankowanie jest około godzinny. Summa summarum cała podróż z Polski do Omanu w jedną stronę trwała około 9 godzin.

Czy do Omanu potrzebna jest wiza?

Tak, kupujemy ją po przylocie na lotnisku, ale mają wprowadzić wizy online. 

Ile kosztuje wiza do Omanu?

60$ na 10 dni.

Czy do Omanu potrzebny jest paszport?

Tak.

Czy do Omanu trzeba się szczepić?

Nie ma takich wymagań jeśli planujecie wakacje z biurem podróży i nie chcecie raczej zapuszczać się w dzikie tereny. Nie zalecane jest także spożywanie jedzenia poza hotelem, gdyż mogą wystąpić problemy żołądkowe.

Jaka jest waluta w Omanie? Czy w Omanie można płacić euro?

Rial

1 OMR= 8-9 PLN

omr rial

Jak należy ubierać się w Omanie?

Z racji tego, że Oman jest krajem muzułmańskim zaleca się chodzić z grubsza okrytym. Natomiast na terenie hotelu nie ma problemu z tym, aby chodzić w bikini czy krótkiej sukience. Na mieście wolałam być jednak w długiej sukience i mieć okryte ramiona.

W jakim okresie najlepiej wybrać się do Omanu?

Od listopada do kwietnia. Podczas naszego lata panują tam temperatury około 50 stopni, więc logicznym jest to, że biura nie oferują w tym czasie wylotów do tego typu krajów.

Jak wypożyczyć samochód w Omanie?

Potrzebna jest karta płatnicza/kedytowa, a w razie jakiejkolwiek kolizji lepiej posiadać międzynarodowe prawo jazdy. My wypożyczaliśmy samochód w naszym hotelu.  

Co warto kupić w Omanie? Jakie pamiątki przywieźć z Omanu?

  • kadzidła,
  • przyprawy i daktyle,
  • złotą biżuterię.

Czy w Omanie można pić alkohol?

W Omanie jest zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, dlatego jest on tak trudno dostępny. Można pić alkohol tylko w wyznaczonym miejscach i o wyznaczonych godzinach. W hotelu można pić alkohol praktycznie cały czas. 

Z jakim biurem podróży wybrać się na wakacje do Omanu?

Jeżeli chodzi o wypoczynek, to tylko Itaka oferuje wycieczki do Salalah. Biuro Rainbow oferuje natomiast wycieczki objazdowe, często połączone ze zwiedzaniem Emiratów.

Czy w Omanie trzeba mieć przejściówkę do gniazdek?

W naszym hotelu nie była potrzebna, ale lepiej zabrać ze sobą. 

W jakim języku można porozumieć się w Omanie?

Angielski, niemiecki, włoski, poza hotelem raczej tylko angielski. 

Dla kogo są wakacje w Omanie?

Na pewno dla tych, którzy chcą zaznać prawdziwego wypoczynku. W rejonie Salalah znajdują się obecnie tylko 5 dużych hoteli. W ciągu najbliższych lat powstanie kilka obok istniejących. Dlatego, jeśli chcecie zaznać nieodkrytego jeszcze Omanu, polecam wybrać ten kierunek w najbliższym czasie. Spotkałam się z wieloma opiniami, że Oman jest bliższymi Karaibami a nawet, że jest tam lepiej niż na Karaibach i Zanzibarze. Ja sama niestety tego nie potwierdzę, gdyż moją najdalsza podróż była tylko do Omanu. Oman to kraj najbardziej orientalny i egzotyczny na całym Półwyspie Arabskim.

Salalah jest spokojnym miejscem, dlatego tak dobrze jest tam wypocząć. Nie ma tam życia nocnego. Nie ma dyskotek. Na około kompleksów hotelowych była jedynie pustynia.

Cudowny turkus Oceanu Indyjskiego w który można wpatrywać się godzinami, nie wymagający nawet poprawek ani filtru na zdjęciach. Serdecznie polecam Wam wakacje w Omanie! 😉

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, piszcie w komentarzach bądź na e-mail. 🙂